A szakértők több száz bozóthús standot látogattak meg 67 piacon, 12 nyugat- és kelet-afrikai országban. Bozóthúsnak nevezzük a vadonélő állatok orvvadászok általi legyilkolásából származó húst. A vásárokon összesen 52 faj – köztük keselyűk és más ragadozók – húsát kínálták eladásra. Ezek több mint egynegyede a mérsékelten fenyegetett, a sebezhető, vagy a veszélyeztetett fajok közül kerül ki.
Ralph Buij, a hollandiai Wageningen Egyetem kutatójának számításai alapján csak Nyugat-Afrikában évente több mint 6000 madárral kereskednek. Legalább ezer példány a veszélyeztetett csuklyás keselyűk (Necrosyrtes monachus) közül kerül ki. Bár Buij szerint az említett szám első látásra nem tűnik soknak, néhány faj populációját mégis érzékenyen érinti. A térségben például már csak nagyjából 450 gyapjasfejű keselyű (Trigonoceps occipitalis) él, és az állomány 5-8 százaléka kerül a húspiacra évente. Ezek hosszú életkort megélő madarak és csak lassan szaporodnak. Nagyrészt már kiirtották őket Nyugat-Afrikából” – mondta Darcy Ogada, az állatvédelemmel foglalkozó Peregrine Alapítvány egyik munkatársa. A keselyűket nem csak emberi fogyasztás céljából gyilkolják, bizonyos testrészeiknek ugyanis gyógyító hatást tulajdonítanak a helyiek.
Hasznos állatok
A legtöbb keselyűt mérgezett csalétekkel ölik meg. Könnyű célpontok, hiszen kizárólag döghúst esznek, specializált táplálkozásuk miatt azonban eltűnésük érzékenyen érintheti az egész ökoszisztémát. A keselyűk ugyanis alapvető szerepet játszanak a vad- és háziállatok tetemeinek eltakarításában, amivel megakadályozzák a betegségek terjedését is. Amióta kevesebb a keselyű jobban terjed a veszettség.
Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a keselyűfajok Afrika-szerte hanyatlóban vannak. A pusztulás nagyrészt az orvvadászat fellendüléséhez köthető. Hasonló pusztulási hullám tapasztalható Indiában, ott viszont a különböző vegyszerek tehetők felelőssé. A keselyűk eltűnése miatt – mivel a fertőzött döghúst nem takarítja fel semmi - az országban megnőtt a veszettségfertőzéses esetek száma.
Forrás: vadaszmester.hu; Kép forrása: freeImages.com