Nos, a Gore-tex története 1958-ban kezdődött, amikor Wilbert L. Gore és felesége egy kísérlet során felfedezték a teflont, majd 10 év elteltével már a hadsereg, az űrkutatás és az elektrotechnikai ipar is Gore cégének legkomolyabb megrendelői közé tartozott.
A feltaláló fia kísérletezni kezdett a szülei által felfedezett anyaggal: kipróbálta, hogy mi volna, ha megnyújtaná a teflont, hátha lehet belőle valamiféle szövetet is készíteni. Sikerült.
Az eredmény egy olyan, lyukacsos, légáteresztő, ugyanakkor vízlepergető hatású szövet lett, amely némi újragondolást követően alkalmazhatóvá vált a technikai ruházatok gyártási folyamatában.
Miért olyan jó a Gore-tex?
A konkurencia szerint Gore-tex valójában nem is jó, csak hatalmas a brandje. Igaz lenne? Mivel tud többet egy Gore-tex ruházat?
Az anyag tényleg forradalmi újítása volt a fiatal Gore-nak, mert olyan textíliát hozott létre, amely tökéletes gátat szab a szélnek, illetve a behatolni kívánó nedvességnek, mindezt olyan formán, hogy a víznél apróbb molekulaszerkezettel bíró vízpárát már gond nélkül átengedi. Ugyanakkor a szövetet nem kell sokszor rétegezni, tömege nem mérvadó, így a belőle készült ruhák könnyűek és kényelmesek, egész nap gond nélkül hordatóak.
Lélegző képesség
Minél aktívabbak vagyunk, testünk annál több meleget és nedvességet bocsát ki magából. Aktív, megerőltető testmozgás, hegyi túrázás, futás, síelés esetén szervezetünk óránkénti vízkibocsátása meghaladhatja az 1 litert is. Ennek a nedvességnek gyorsan el kell párolognia, csak így tudjuk a túlmelegedéstől vagy a kihűléstől megvédeni magunkat. A Gore-tex membrán biztosítja a pára bőrfelületről való elvezetését, így támogatja testünk természetes hőszabályzó folyamatait, még aktív testmozgás esetén is.
Jó tudni azonban, hogy a Gore-tex-ből készült ruhákat rendszeresen kezelni kell egy speciális impregnáló szerrel. Ha a lyukacsos szerkezet rései eltömődenek, nem tudja elvezetni a párát, s egy idő után már a külső nedvességet is átengedi.