A kulcsa annak, hogy kényelmesen lőjünk a „nem ideális” szögekből az elképzelés és a gyakorlás. Minden leadott lövésnél el kell képzelned, hogy hol van az állat szíve és tüdeje, mindegy milyen szögben van. Ezután képzeld el, hogy milyen útvonalon kell haladnia a nyílvessződnek ahhoz, hogy odaérjen és ehhez hol kell eltalálnod. A legtöbben akik magaslesről lőnek tudják, hogy magasabbra kell célozniuk, mintha a földön lennének. Itt arról az elvről beszélek, ami minden szögre érvényes, amiben a vad állhat.
Ezt a medvét (fotó) nemrég lőtte ki egy barátom úgy, hogy különösen el volt fordulva. A medve közvetlenül előttük állt háttal. Amikor fordult, a barátom közvetlenül a csípője elé lőtt. Majdnem úgy néz ki, mintha a lábában lenne. A nyíl az utolsó bordába ment bele és eltalálta a túlsó vállát. A nyíl eltört és kiesett, amikor a medve elindult, de csupán 25 métert tudott megtenni. Habár ez a találat oldalról egy nagyon gyenge lövés lett volna, ebből az extrém szögből pont oda ment, ahova kellett.
Jó ötlet egy 3D célponton gyakorolni különböző szögekből. Mozogjunk a nagyon elfordult pozíciótól az enyhén elfordultig és minden pontról lőjünk a kettő között. Mielőtt lősz, képzeld el, hogy a nyiladnak hol kell becsapódnia az állatba ahhoz, hogy bejusson a mellüregbe.
A 3D célpontok egyik hátránya az, hogy csak az egész csak egy burkolat, ami azt jelenti, hogy nincsenek bordák, váll és csípőcsontok amik akadályoznák a nyíl behatolását. Itt jön képbe az elképzelés. Eleget kellene tudnod a zsákmányod anatómiájáról, hogy felismert például azt, hogy egy nagyon elfordult pozícióban lévő jávorszarvasra csak akkor érdemes lőni, ha a felénk lévő hátsó lába hátul van, mert így nyitott számunkra a csípője. Ugyanez vonatkozik egy nagyon elfordult szarvasra. Sikeres lehet a lövés, ha a felénk lévő lába hátul van, viszont ha a láb zárva van, akkor nem, mivel a lapocka eltérítheti a nyilunkat.
Forrás, kép forrása: vadaszujsag.hu